24.03.2016 - Olimpia Pogoanele, noua „regină” a Cupei de Iarnă

 articol aparut in ARENA BUZOIANA

Weekendul trecut s-a tras cortina peste cea de a XI-a ediţie a Cupei de Iarnă, competiţie organizată de Asociaţia Judeţeană de Minifotbal, în parteneriat cu DJST Buzău şi la startul căreia s-au prezentat 15 echipe.

Spectacolul fotbalistic a fost la el acasă. Meciuri aprig disputate, goluri de generic TV şi patru finaliste meritorii, trei dintre ele participante în premieră la Cupa de Iarnă.

Altfel spus, vineri s-a disputat finala pentru locurile 3-4, faţă în faţă aflându-se Victoria Buzău şi Liceul Tehnologic „Henri Coandă”. Un joc echilibrat şi al cărui deznodământ l-am consemnat abia în partea secundă, scorul la pauză fiind 0-0. Imediat după revenirea de la cabine Victoria avea să deschidă scorul prin Tofan. CFR-iştii ripostează, M. Chiorcău şi Anghel reuşind să răstoarbe situaţia pe tabela de marcaj. Tomescu face 2-2 şi se părea că meciul se va decide la penalty-uri. Nu avea să fie însă aşa, Halângă reuşind pe final golul victoriei.

La fel de echilibrată, chiar dacă diferenţa de pe tabelă spune altceva, a fost şi finala mare, câştigată de Olimpia Pogoanele, scor 5-2, în faţa celor de la Amicii Buzău.

Cu un Buteseacă în formă maximă şi M. Popescu providenţial în faţa porţii adverse, Olipia a rezolvat în mare parte ecuaţia câştigătoare încă din prima repriză, ambii reuşind să marcheze pentru 3-0, scor înregistrat la pauză.

Chiar dacă M. Puşcă a reuşit să reducă din diferenţă, aceeaşi Buteseacă şi M. Popescu au făcut din nou diferenţa, golul lui Fâşie din lovitură de penalitate fiind şi ultimul al partidei.

Olimpia Pogoanele reuşeşte astfel să câştige cea de a XI-a ediţie a Cupei de Iarnă, după o victorie care îi aparţine în cea mai mare parte goalkeeperului George Sava, care a făcut adevărate minuni mai ales în disputa cu Amicii.

Organizatorii competiţiei au oferit la final, în funcţie de performanţele obţinute, medalii, cupe, diplome, tricouri şi mingii. S-au acordat şi câteva premii speciale. Echipa Spartanii şi Ion Minea de la Olimpia Pogoanele au primit trofeele „Fair-Play”. Cel mai bun goalkeeper a fost desemnat Ionuţ Popa (Victoria Buzău), iar trofeul pentru cel mai mai bun jucător i-a revenit lui Mircea Popescu (Olimpia Pogoanele). Nu au fost uitaţi nici cei trei arbitri, Cristi Fliter, Victor Stănişteanu şi Cătălin Vulpe, care au încercat cât au putut să de-a dovadă de imparţialitate de-alungul competiţiei.

În final să spunem că cele două finaliste, Olimpia Pogoanele şi Amicii Buzău s-au bucurat în plus de câte un voucer care le asigură taxa de participare la turneul final al Cupei României, şi câte 14 bilete pentru finala Cupei României „Timişoreana”.

Finala mare:

Oplimpia Pogoanele – Amicii Buzău 5-2 (3-0)

Au marcat: M. Popescu (3), Buteseacă (2) / M. Puşcă, Fâşie

Olimpia Pogoanele: George Sava, Sorin Buteseacă, Cristian Sofronea, Iulian Bănică, Mircea Popescu, Ciprian Anton, Ion Minea, Ion Spătaru, Răzvan Roman, Vasile Manea. Antrenor: Stelică Buga

Amicii Buzău: Ionuţ Baba, Sebastian Moraru, Costin Puşcă, Mădălin Puşcă, Adrian Fâşie, Alexandru Bratu, Tiberiu Nicolae, Mihai Cazacu, Ciprian Anghelache, Adrian Mihalcea, Andrei Prorosciuc. Antrenor: Valentin Mazîlu

Arbitri: Cristi Fliter – Victor Stănişteanu

Finala mică:

Lic. „Henri Coandă” – Victoria Buzău 3-2 (2-0)

Au marcat: M. Chiorcău, Anghel, Halângă / Tofan, Tomescu

„Henri Coandă”: Adrian Cristea, Mihai Chiorcău, Gabriel Tudor, Laurenţiu Pană, Săndel Radu, Mihai Anghel, Marian Crăiuţ, Cătălin Halângă, Daniel Suditu, Radu Şerbănoiu, Adrian Stanciu,Geambasu Andrei. Antrenor: Cristi Lupu

Victoria Buzău: Ionuţ Popa, Fabian Tomescu, Adrian Nedelea, Bogdan Scarlat, Nicola Vasile, Daniel Tofan, Silviu Popescu, Paul Cîlţu, Livian Ţiclea. Antrenor: Fabian Tomescu

Arbitru: Cătălin Vulpe

14.03.2016 - CUPA DE IARNA si-a desemnat finalistele: AMICII - POGOANELE

Duminica 13.03.2016 s-au disputat semifinalele Cupei de Iarna , editia a 11-a pe terenul sintetic de la Pedagogic Arena.Au fost doua meciuri echilibrate, cu doua castigatoare meritoase.

 

1. AMICII - HENRI COANDA                4 - 0 (2 - 0)
au marcat:Pusca M, Prorosciuc A, Fasie A, Bratu A

 

Desi au fost invinsi la o diferenta clara, echipa Lic.Teh.Henri Coanda a oferit o replica peste asteptari, in fata unui adversar care a beneficiat de aportul mai multor jucatori experimentati(Pusca Costin - campion european cu nationala Romaniei de minifotbal si Pusca Madalin - cel mai bun jucator al Cupei de Iarna -ed.2015).Poate altul ar fost rezultatul final daca Anghel(Henri Coanda) ar fi marcat din lovitura de penalitate de la 9m la scorul de 2 - 0 in finalul primei reprize.

 

2.VICTORIA - POGOANELE                 2 - 4 (2 - 1)
au marcat:Tomescu F, Popescu S respectiv Popescu M(4)

Un meci cu o favorita clara - Victoria si o alta - Pogoanele, care a crezut in sansele ei.Meciul a debutat conform calculelor hartiei, echipa Victoriei conducand cu scorul de 2 - 0.Atunci cand poate putini se asteptau, portarul Popa I(Victoria), face o greseala mare si ofera sansa adversarilor sa inscrie si in acelasi timp sa spere din nou la calificare.A doua repriza a apartinut in totalitate jucatorilor echipei Olimpia Pogoanele.Acestia au ratat foarte multe ocazii, doar interventiile lui Popa I(Victoria) limitand proportiile scorului.O contributie majora la acest succes a avut jucatorul Popescu Mircea care a marcat toate cele 4 goluri.

 

 

13.03.2016 - A inceput returul in LIGA 1!Rezultate, marcatori si clasament - etapa a 12-a

VICTORIA - AMICII                    5 - 2


Au marcat: Popescu S,Vasile N,Tomescu F(2),Caltu P respectiv Pusca Madalin,Fasie A


CONDOR - IFTRONIX                  3 – 2


Au marcat: Stan R,Stancu M,Burcioaga I respectiv Tiloiu M, Toader C


POGOANELE - ARGHIR               1 – 0


A marcat:Manea V


GOLDEAN TEAM - SPARTANII  12 – 1


Au marcat: Ionescu C,Chirica I(3),Poterasu D(2),Stan D(3),Lungoci V(3) respective Stanciu I


HENRI  COANDA – BADICU         7 - 5


Au marcat: Chiorcau C(4),Halanga, Geambasu A, Suditu respective Ciobanu Ghe(4),Coman Ghe.

Clasament:

 

1.

GOLDEN TEAMFRIENDS

12. 12. 0. 0. 103-12 36p.
2.

OLIMPIAPOGOANELE

12.  10. 0.
 2. 74-23
30p.
3.

CONDOR REAL FRIENDS

12.

10. 0. 2. 62-33 30p.
4. IFTRONIX
12. 8.
0.
4. 80-38
24p.
5. PROBER
12. 8.
0.
4.
39-52
24p.
6. AS VICTORIA BUZAU 12 6. 0. 6. 54 - 45 18p.
7. AMICII BUZAU
12. 5. 1.
6.
43-47
16p.
8. LIC.TEHN.HENRI CONDA BUZAU 12. 5. 1. 6. 50-61 16p.
9. OLD BOYS CRANG
12. 3.
0. 9.
43-80
9p.
10. SPARTANII
12. 2.
0.
10.
32-90
6p.
11. BADICU FRIENDS
12. 1. 0.
11.
31-86
3p.
12. ARGHIR BUZAU
12. 0. 0. 12.
10-48
0p.

06.03.2016 - Program Retur Liga 1, editia a XI-a, 2015-2016

ETAPA 12 - 12.03.2016                               ETAPA 13 - 19.03.2016


16    BADICU - HENRI COANDA            16    SPARTANII - HENRI COANDA   
17    GOLDEN TEAM - SPARTANII         17    VICTORIA - ARGHIR   
18    ARGHIR - POGOANELE                  18    POGOANELE - CONDOR   
19    CONDOR - IFTRONIX                     19    IFTRONIX - BADICU   
20    AMICII - VICTORIA                       20    GOLDEN TEAM - AMICII   

ETAPA 14 - 26.09.2016                             ETAPA 15 - 02.04.2016


16    HENRI COANDA - IFTRONIX            16    POGOANELE - HENRI COANDA   
17    BADICU - POGOANELE                    17    SPARTANII - IFTRONIX   
18    AMICII - SPARTANII                      18    VICTORIA - BADICU   
19    GOLDEN TEAM - ARGHIR                19    AMICII - ARGHIR   
20    CONDOR - VICTORIA                      20    GOLDEN TEAM - CONDOR   

 

ETAPA 16 - 09.04.2016                              ETAPA 17 - 16.04.2016


16    HENRI COANDA - VICTORIA                16    HENRI COANDA - GOLDEN TEAM   
17    ARGHIR - SPARTANII                          17    AMICII - BADICU   
18    BADICU - GOLDEN TEAM                     18    SPARTANII - POGOANELE   
19    IFTRONIX - POGOANELE                     19    ARGHIR - CONDOR   
20    CONDOR - AMICII                               20    VICTORIA - IFTRONIX   


ETAPA 18 - 23.04.2016                               ETAPA 19 - 07.05.2016


16    AMICII - HENRI COANDA             16    ARGHIR - HENRI COANDA   
17    CONDOR - SPARTANII                  17    CONDOR - BADICU   
18    BADICU - ARGHIR                        18    SPARTANII - VICTORIA   
19    IFTRONIX - GOLDEN TEAM          19    GOLDEN TEAM - POGOANELE   
20    POGOANELE - VICTORIA              20    AMICII - IFTRONIX   

 

ETAPA 20 - 14.05.2016   


16    CONDOR - HENRI COANDA       
17    POGOANELE - AMICII       
18    BADICU - SPARTANII       
19    IFTRONIX - ARGHIR       
20    VICTORIA - GOLDEN TEAM       

 

05.03.2016 - Decizii Comisia de Organizare a AJMF Buzau

Decizia nr.1

 

Incepand cu etapa a 12-a(retur) echipele Old Boys Crang si Prober s-au retras din competitie;prin urmare,  rezultatele inregistrate in tur se mentin, urmand ca din retur sa piarda toate jocurile cu scorul de 3 - 0;

 

Decizia nr.2

 

Se aproba cererea de inscriere in campionat incepand cu etapa a 12-a(retur) a echipei Arghir, care va prelua linia de clasament a echipei Pandurii Posta Calnau : 11. 0. 0. 11. 10 - 47   0p.

 

Decizia nr.3

 

S-au aprobat taxele sportive pentru anul 2016:

- viza anuala=5 lei

- transfer=15 lei

- pentru eliminarile ce au penalitate sportiva de o etapa se poate plati cautiune in valoare de 50 lei

- cartonasele galbene nu se vor mai contabiliza - fara taxa

 

Decizia nr. 4

 

S-a aprobat perioada de transfer in intervalul: 21 - 26.03.2016

Decizia nr. 5

 

S-a aprobat programul pentru RETUR conform tabelei Berger pentru 10 echipe:

 

ETAPA 12 - 12.03.2016                               ETAPA 13 - 19.03.2016


16    BADICU - HENRI COANDA            16    SPARTANII - HENRI COANDA   
17    GOLDEN TEAM - SPARTANII         17    VICTORIA - ARGHIR   
18    ARGHIR - POGOANELE                  18    POGOANELE - CONDOR   
19    CONDOR - IFTRONIX                     19    IFTRONIX - BADICU   
20    AMICII - VICTORIA                       20    GOLDEN TEAM - AMICII   

ETAPA 14 - 26.09.2016                             ETAPA 15 - 02.04.2016


16    HENRI COANDA - IFTRONIX            16    POGOANELE - HENRI COANDA   
17    BADICU - POGOANELE                    17    SPARTANII - IFTRONIX   
18    AMICII - SPARTANII                      18    VICTORIA - BADICU   
19    GOLDEN TEAM - ARGHIR                19    AMICII - ARGHIR   
20    CONDOR - VICTORIA                      20    GOLDEN TEAM - CONDOR   

 

ETAPA 16 - 09.04.2016                              ETAPA 17 - 16.04.2016


16    HENRI COANDA - VICTORIA                16    HENRI COANDA - GOLDEN TEAM   
17    ARGHIR - SPARTANII                          17    AMICII - BADICU   
18    BADICU - GOLDEN TEAM                     18    SPARTANII - POGOANELE   
19    IFTRONIX - POGOANELE                     19    ARGHIR - CONDOR   
20    CONDOR - AMICII                               20    VICTORIA - IFTRONIX   


ETAPA 18 - 23.04.2016                               ETAPA 19 - 07.05.2016


16    AMICII - HENRI COANDA             16    ARGHIR - HENRI COANDA   
17    CONDOR - SPARTANII                  17    CONDOR - BADICU   
18    BADICU - ARGHIR                        18    SPARTANII - VICTORIA   
19    IFTRONIX - GOLDEN TEAM          19    GOLDEN TEAM - POGOANELE   
20    POGOANELE - VICTORIA              20    AMICII - IFTRONIX   

 

ETAPA 20 - 14.05.2016   


16    CONDOR - HENRI COANDA       
17    POGOANELE - AMICII       
18    BADICU - SPARTANII       
19    IFTRONIX - ARGHIR       
20    VICTORIA - GOLDEN TEAM       

 

04.03.2016 - Rezultate Sferturi de finala si program Semifinale Cupa de Iarna 2016

1. AMICII - ASA BUZAU                  5 - 3 (2 - 2)


 au marcat: ,Pusca C, Pusca M, Prorosciuc A, Fasie A(2) respectiv Manea Marian, Ion Mihai, Poterasu Daniel


2. ARGHIR - HENRI COANDA          3 - 3, 2 - 4 dld

 

au marcat: Leu I, Fetic(2), respectiv Chiorcau M(2), Geambasu


3. CONDOR - VICTORIA                  3 - 8 (1 - 6)


au marcat: Balan A(2), Tofan D(2), Vasile N(2),Tomescu F(2) respectiv Stancu M(2), Chirica I


4. IFTRONIX - POGOANELE         2 - 2, 2 - 4 dld


au marcat: Ghilic, Croitoru A respectiv Butiseaca S, Popescu M

 

Program SEMIFINALE

 

 VICTORIA - POGOANELE

 

 

 AMICII - HENRI COANDA

 

27.02.2016 - Program SFERTURI DE FINALA Cupa de Iarna 2016

 

SF.1           Amicii   - ASA Buzau  
   

SF2.           Arghir  -  Henri Coanda    
  

SF.3           Condor -  Victoria   
 

SF4.           Iftronix - Pogoanele    

27.02.2016 - Rezultate si clasamente etapa a 4-a si a 5-a din CUPA DE IARNA 2016

ETAPA  a IV -a


Grupa A:

AMICII  - COASTESTI      1                      10 - 0   (neprezentare)       

au marcat:

IFTRONIX - AMICII                                 2 - 7

au marcat:Toader, Tiloiu respectiv Pusca C(3), Bratu(2), Prorosciuc, Anghelache

GRUPA B:

ARGHIR - POGOANELE                            3 - 0

au marcat: Leu I(2), Mazalu L.

LUCEAFARUL  - VICTORIA                       3 - 2

au marcat: Feraru(2),Sava respectiv Tofan, Popescu S

GRUPA C:

MATESTI - BADICU                                 6 - 5

au marcat:Ionita(4), Spanu, Andrei R respectiv Ciobanu(4), Chitei

CONDOR - ASA BUZAU                            5 - 2

au marcat: Chirica (3),Stancu I, Ion G respectiv Craciun, Ion  M

ETAPA a V-a

 


Grupa A:


1.HENRI COANDA  - COSTESTI 1            10 - 0   (neprezentare)


2. AMICII - GOMOESTI                        14 - 1

    
au marcat:Mazalu V(4),Prorosciuc(4),Anghelache,Bratu(3),Nicolae T,Ivan S respectiv Gheorghi


Grupa B:


3.VICTORIA -ARGHIR                             3 - 3 , 8 - 7 dld


au marcat: Vasile N(2), Popescu S respectiv Leu(2), Fetic G


4. LUCEAFARUL - COSTESTI  2                  2 - 3


au marcat: Ramniceanu, Feraru, respectiv Serbanoiu, Moldoveanu, Neagu


Grupa C:


5. ASA BUZAU - BADICU                                5 - 4


au marcat:Craciun A(4), Manole A respectiv


6. SPARTANII - MATESTI                                6 - 4
au marcat: Ene,Tudose,Stuparu(2), Stanciu(2) respectiv Ionita(3), Tiboaca

 


Clasamente Cupa de Iarna (etapa a V-a)



GRUPA A:

 

 1.     Amicii               4    4    0    0  12p.    30 - 4
 2.     Iftronix             4    3    0    1    9p.    26 - 15
 3.     Henri Coanda     4    2    0    2    6p.    25 - 26
 4.     Gomoesti (*)     3    1    0    2    3p.    17 - 33
 5.     Costesti 1 (*)    4    0    0    4    0p.     6 - 16

 

GRUPA B:

 


 1.     Arghir                 4    3    1    0    10p.     18 - 11
 2.     Pogoanele           4    3    0    1     9p.      19 - 7
 3.     Victoria               4    1    1    2     5p.     13 - 16
 4.     Costesti 2           4    1    0    3     3p.       6 - 20
 5.     Luceafarul           4    1    0    3     3p.     10 - 16

 

GRUPA C:

 


 1.     Condor              4    4    0    0    12p.    29 - 14
 2.     ASA Buzau         4    3    0    1     9p.    23 - 13
 3.     Spartanii            4    1    1    2     4p.    14 - 20
 4.     Matesti              4    1    0    3     3p.    16 - 30
 5.     Badicu               4    0    1    3     2p.    17 - 22

 

CLASAMENT  Locul  II  in Grupa:

 


 1.     Pogoanele      4    3    0    1    9p.    19 - 7
 3.     Iftronix          4    3    0    1    9p.    26 - 15

 3.     ASA Buzau     4    3    0    1    9p.    23 - 13

 

 

CLASAMENT Locul  III  in Grupa:

 


 1.     Henri Coanda    4    2    0    2    6p.    25 - 26
 2.     Victoria            4    1    1    2    5p.    13 - 16


 

25.02.2016 - Romania in Grupa D la miniEURO 2016 din Ungaria

Banner Hungaryemfeuro20161 2

 

Pe data de 24.02.2016 avut loc tragerea la sorti a grupelor Campionatului European de minifotbal din 2016, EMF Euro. Echipa nationala a Romaniei, care are in palmares sase titluri europene, a facut parte din prima urna valorica si a fost extrasa in Grupa D, unde va intalni Spania, Franta si Lituania.

 

Iata componenta grupelor:

 

Grupa A: Ungaria, Slovenia, Turcia, Serbia

Grupa B: Germania, Republica Moldova, Israel, Elvetia

Grupa C: Rusia, Polonia, Italia, Estonia

Grupa D: ROMANIA, Spania, Franta, Lituania

Grupa E: Cehia, Bulgaria, Portugalia, Tara Galilor

Grupa F: Croatia, Anglia, Grecia, Cipru

Grupa G: Muntenegru, Kazakhstan, Austria, Letonia

Grupa H: Slovacia, Bosnia, Scotia, Ucraina

 

EMF Euro 2016 va fi gazduit de Ungaria, la Szekesfehervar, si se va desfasura in perioada 21-28 august.

SPAIN

SPANIA

 

 

LITHUANIA

LITUANIA

 

SUSTINEM

viitorul

Parteneri

  • arena
  • arena
  • arena
  • arena
  • arena
  • arena
  • arena
  • arena