13.05.2018 - România, dublă victorie cu Bulgaria la Mamaia

32239650 1990612697650228 2611605656616042496 n

România a pornit pregătirile pentru Campionatul European din Ucraina, 12-18 august. După stagiul efectuat de o selecționată divizionară la Cupa Boromir de la Râmnicu Vâlcea (28-29 aprilie), echipa națională, în efectiv complet, efectiv ales de antrenorul Marius Mitu, a jucat două meciuri de verificare contra echipei naționale a Bulgariei, participantă la EURO 2017 în Cehia dar și la turneul final din acest an de la Kiev. În primul joc, disputat sâmbătă seara, România s-a impus cu scorul de 3-0 după dubla lui Claudiu Vlad și golul lui Bogdan Corman de la Golden Boys Piatra Neamț. În această dimineață, 13.05.2018, a fost programat meciul doi, meci care s-a desfășurat cam pe aceleași coordonate ca și primul.

Elevii lui Marius Mitu au avut o primă repriză foarte bună. Dubla lui Gabriel Tănase și golul aceluiași Bogdan Corman, aflat la un debut excelent la lotul național, au închis tabela la pauză la scorul de 3-0. Bulgarii au marcat singurul lor gol din aceste două jocuri în repriza a doua și partida s-a încheiat cu scorul de 3-1. Per total, națională noastră a marcat 6 goluri contra Bulgariei și a primit un singur gol, eficiență atât pe faza de atac cât și pe faza de apărare. Iar adversarul nu a fost deloc unul facil, Bulgaria înregistrând un progres evident pe parcursul ultimului an. Ambele jocuri s-au disputat la Baza Sportivă Iaki Mamaia (Hotel Iaki), în paralel desfășurându-se și un turneu amical internațional: Cupa „Mării Negre”, cu 24 de echipe participante. Dacă în primul meci am avut un arbitru român în persoana lui Cezar Ionescu, în acest cel de-al doilea joc, am avut parte de serviciile constănțeanului Marius Văleanu.La aceste meciuri a asistat si buzoianul Cristi Lupu, component al Comitetului Executiv al FMR.